Navigation Menu+

1950. gadu mode

Posted on Jan 8, 2015 by in Par visu |

Sieviešu modeMode ir joma, kura mainās un mainās, un tā nekad nebūs pabeigta, jo cilvēki ar vien izdomā jaunus stilus, kuri ir populāri un kuri nomainīs iepriekšējo gadu modes. Bet, runājot par modi, vienmēr ir vērts atskatīties pagātnē un paskatīties, kas agrāk ir bijis modīgs un stilīgs, jo modei ir tendence atkārtoties. Tad nu šoreiz atskatīsimies uz 1950. gadu modi.

Šo laiku labāk varētu definēt ar terminu pēc kara mode, jo 1950. gadu modes tendences jau aizsākās ap 1945. gadu, kad tikko bija beidzies Otrais pasaules karš, un cilvēce centās atgūties no šī kara radītajiem postījumiem. Šī posma – aptuveni no 1945. gada līdz 1960. gadam – modei bija raksturīga tās augstās modes sajūta, jo pēckara gados cilvēki ilgojās pēc pavisam citādākām sajūtām.

Tendences, kuras nāca modē pagājušā gadsimta 50. gados ir garāki kupli svārki pāri celim, pieguļošas vestes, kā arī apaļi pleci kā vīriešu tā sieviešu blūzēm un krekliem. Šāda modes tendenču kombinācija izskatījās visai atturīgi, taču tas tajā pašā laikā veidoja tādu kā smalku un klasisku sajūtu apģērbam, ko cilvēki vēlējās pēc postošā kara un tā laika nabadzības un ciešanām.

Šajā laikā attīstījās arī ar modi saistītas tehnoloģijas, jo tika izveidoti vairāki jauni audumi, kuri mūsdienās ir vieni no visbiežāk izmantotajiem audumiem apģērbu ražošanā. Tekstila tehnologi nāca klajā ar jaunu audumu ar nosaukumu spandekss, kurš bija viegli kopjams un ērts audums. No tā sākotnēji volejbolistiem šuva šortus, lai tie spētu ērtāk kustēties uz laukuma, bet drīz vien tas ienāca arī cilvēku ikdienas apģērbā, jo no šī auduma veidotās drēbes bija ērtas un piemērotas kā sportam, tā ērtai ikdienas nēsāšanai.

Trīs kategorijas, kuras varētu izdalīt šā laika modē ir:

  • ikdienas apģērbs un jauniešu apģērbs – pēc kara ekonomikas uzplaukums un ražošanas atsākšanās noveda pie tā, ka tika izveidoti virkne jaunu audumu, piemēram, jau iepriekš minētais spandekss, un citi līdzīgi audumi, kuri ļāva ikdienam, bet jo īpaši jauniešiem valkāt ļoti ērtu un viegli kopjamu apģērbu.
  • sieviešu apģērbs – šī kategorija vienmēr ir visinteresantākā, jo tieši tajā atklājas 50. gadu modes visspilgtākie silueti un tendences. Pēc kara modes tendences tajā laikā devēja par „jauno stilu”, jo tam bija raksturīgas noteiktas formas un izskats. Īsus minisvārkus nomainīja svārki, kuri garumā bija zem ceļa un līdz potītei. Šie svārki bija ļoti kuplu, un tos parasti kombinēja ar krekliem, blūzēm un vestēm, kuras izcēla sieviešu nelielo vidukli. Šāds jaunais sieviešu stils izcēla to sievišķību un maigumu un mazāk fokusējās uz sieviešu seksapīlu, kā tas bija, piemēram, 20. gadu modē. Biznesa sievietes labprāt valkāja pieguļošu žaketi un pagarus, taču pieguļošus svārkus, bet citas sievietes izvēlējās pilno un kuplo svārku izskatu.
  • nepieguļošā apģērba tendence – 50. gadu beigās sāka parādīties jauna modes tendence, kuplu vai pieguļošu apģērbu vietā nāca kleitas un apģērbi, kuri nebija pieguļoši ķermenim, tāpēc atļāva tā nēsātājiem brīvi kustēties.

Piecdesmitie gadi lielā mērā ir laiks, kad cilvēku dzīve atkal sāka sakārtoties un ieiet ierastajās sliedēs, līdz ar to arī mode atkal kļuva par prioritāti. Veidojās kā jauni modes nami, tā jauni audumi un modes tendences, kas viss ļāva kā sievietēm tā vīriešiem un jauniešiem atkal paust savus uzskatus ar savu apģērbu, un brīvi eksperimentēt ar savu izskatu. Tas bija jaunas modes un jaunas dzīves atdzimšanas laiks.