Navigation Menu+

1960. gadu mode

Posted on Jan 8, 2015 by in Par visu |

20. gadsimta 60. gadi bija laiks, kad veidojās daudzas jaunas sociālas kustības un jaunas tendences, kas viss ietekmēja arī modi, tādēļ tieši šis bija laiks, kad modē varēja vienlaicīgi atrast daudz dažādus stilus un kombinācijas, kas to visu padarīja tikai interesantāku.

Pagājušā gadsimta 60. gadu sākumu varētu dēvēt par vietējās modes laiku. Ja kādreiz modi diktēja tikai un vienīgi lielie modes dizaineri, tad 60. gadu sākumā šī tendence mainījās, jo cilvēki sāka skatīties viens uz otru un iedvesmoties no apģērba, kuru valkāja cilvēki, kuri ir viņiem apkārt. Visietekmīgākās grupas, kuras varēja sastapt katrā pilsētā un kuras lielā mērā diktēja tā laika modi, ir rokeru un modu subkultūras. Modu sievietes labprāt valkāja ļoti īsus svārkus, garus zābakus dažādās košās krāsās un pieguļošas tunikas, bet vīrieši – Itāļu uzvalkus. Pretstats modiem bija rokeri, kuri valkāja ādas jakas, bikses, tumšas krāsas – visu, ko varētu ieraudzīt rokgrupu garderobē. Tajā pašā laikā modi diktēja arī slavenības. 60. gadu sākuma modes ikona bija Žaklīna Kenedija, prezidenta Kenedija sieva. Viņa modē ieviesa tā sauktās kārbiņu cepures un sieviešu kostīmus, kuri sastāvēja no īsas un ne pārāk pieguļošas jakas ar lielām pogām, un svārkiem.

60. gadu vidu var saukt ar minisvārku ēras sākumu. 1964. gadā kāda dizainere savā kolekcijā iekļāva minisvārkus, kuri ātri vien kļuva par milzīgu modes lietu un uz mūžu mainīja modi. Šajā laikā populārākie sieviešu apģērbi bija A formas mini kleitas, kostīmi, kuri sastāvēja no žaketes un auduma biksēm, balti zābaki, bezformīgas un īsas kleitas. Krāsu departamentā tumšas un neitrālas krāsas aizstāja ļoti košas krāsas un spīdīgi audumi, kuri tikai pastiprināja tā laika vienu no modes tendencēm – kosmosa stilu. Lielu modes ietekmi sniedza arī dažādas mūzikas grupas, piemēram, The Who un The Kinks bija ļoti ietekmīgas grupas. Bet vīriešu modi visspēcīgāk iespaidoja tieši Bītli un viņu stils. Vēl 60. gadu vidū par trendu kļuva tā sauktās kļošenes, kuras bija lieliska kapri bikšu alternatīva.

Bet 60. gadu beigās modē jau lēnām nāca hipiju mode, kurā īsti nebija nozīmes dzimumam, un sievietes un vīrieši ģērbās ļoti līdzīgi – kļošenēs, raibos kreklos un citā krāsainā apģērbā. Bieži šī stila mīļotāji nevalkāja kurpes vai valkāja sandales. Mode sāka mainīties, un populārs kļuva ļoti brīvs apģērbs, kurš neierobežoja tā valkātāju. Jau 60. gadu beigās lēnām aizsākās 70. gadu vasaras festivālu, puķu bērnu un hipiju kultūra.

Vispārīgi 60. gadi bija modes uzplaukums, jo šajā laikā vienkopus varēja sastapt ļoti daudz dažādus stilus un modes tendences. Šis arī bija laiks, kad sievietes arvien vairāk sāka valkāt bikses, dodot tām lielāku brīvību kustēties un darīt dažādus darbus. Kā arī interesanti, ka tieši 60. gados dzima mūsdienās tik populārās šaurās džinsas, tajā laikā sauktas par cauruļu džinsas, kuras popularizēja Odrija Hepberna.