Navigation Menu+

1970. gadu mode

Posted on Jan 8, 2015 by in Par visu |

Pagājušā gadsimta 70. gadu mode iesākās ar minisvārkiem un hipiju tēlu, bet desmitgades laikā attīstījās par vienu no ikoniskākajiem modes laikmetiem, jo šajā laika periodā dzima ne tikai tā sauktā „Es” mode, kurā katrs uzsvēra savu personīgo stilu, bet arī aizsākās tādu apģērbu gabalu plaša nēsāšana kā džemperi, t-krekli un džinsas, kas mūsdienās ir vieni no vispopulārākajiem apģērba gabaliem.

70. gadu pirmā pusē aptuveni no 1970. līdz 1973. gadam sieviešu modē dominēja divas izteiktas tendences – hipiju mode un glamūra jeb valdzinošais stils. Ja hipiju modes cienītājas visbiežāk valkāja kļošenes, saplēstas džinsas, batikotus kreklus, tradicionālās meksikāņu zemnieku blūzes, pončo, apmetņus un garas kleitas lielākoties košās krāsās un dažādos spilgtos rakstos, tad glamūra stila piekritējas iedvesmu savam stilam smēlās no 40. gadu filmām, sievietes valkāja pieguļošas žaketes, dažāda garuma kleitas, mini svārkus, īsus šortus, pieguļošus t-kreklus un bikses pārsvarā pasteļkrāsās un citās neitrālās krāsās. Atsevišķi no šiem diviem stiliem, ļoti populāri kļuva arī džemperi un uz to pamata veidoti apģērbi, piemēram, džemperkleitas, gari džemperi, kurus nēsāja visu stilu pārstāvji, un nereti, cilvēki cita apģērbu novērtēja tikai pēc tā, kādu džemperi cits cilvēks valkā. Vēl neatkarīgs trends 70. gadu sākumā bija arī zābaki, jo veikalos bija nopērkami dažāda veida zābaki jebkuram dzīves notikumam. Arī vīriešu modē ienāca kļošenes, batikotie krekli un hipiju stils, kuru bieži papildināja flaneļa krekli, beisbola jakas un vestes.

Šīs desmitgades vidus atnesa trīs izteiktas modes tendences. ap 1974. gadu savu slavas gājienu uzsāka t-krekls, kurš līdz šim tika uzskatīts par apakšveļu. T-kreklus sāka nēsāt kā sportisti, tā cilvēki ikdienā, un tie parasti bija vairāk apspīlēti. Burtiski pāris gadu laikā hipiju stils izzuda, un to nomainīja vienkārši ikdienišķs un ērts apģērbs. Modē nāca jakas, kimono, t-krekli ar apdrukām, dažāda veida džemperi, bikses, džinsas un citi ērti apģērbi, kas viss tikai paspilgtināja minimālistisko stilu, kurš koncentrējās uz ērtumu, nevis modi. Paralēli šim ikdienišķajam stilam popularitāti ieguva arī sporta apģērbs. Modē nāca kombinezoni, treniņtērpi, tunikas, sporta krekli un bikses ar zemu jostasvietu. Bet tiem, kuriem patiks ģērbties nedaudz modīgāk un stilīgāk, topā bija formālie apģērbi – dažādi uzvalki, kostīmi, blūzes, žaketes, svārki un kleitas, kas bija šūti no zamša vai cita laba materiāla un labi piegulēja ķermenim. Modē arī nāca arī vairāku apģērbu valkāšana vienlaicīgi, piemēram, zem kleitām sievietes valkāja bikses, bet virs kleitas uzvilka arī džemperi, tā padarot savu apģērbu stilīgāku un oriģinālāku. Vīriešu modē arī bija vērojamas divas tendences – neformālais apģērbs un panku stils. Vīrieši arī labprāt ģērbās ērtā apģērbā, valkājot vienkāršas džinsas, t-kreklus un džemperus, bet tie, kuri bija drosmīgāki un kuriem patika pankroka mūzika, labprāt ģērbās panku stilā – saplēstās drēbēs, šaurās biksēs, ādas biksēs un jakās ar ķēdēm un citām metāla detaļām, kā arī t-krekliem ar dažādiem skandaloziem zīmējumiem un Doc Martens zābakos.

Bet 70. gadu beigu sieviešu modei ir raksturīgi divi izteiktākie stili – ikdienišķs un vienkāršs apģērbs vai tā pretstats – disko stils. Ikdienišķā stila piekritēji vairs nebaidījās no brīvākiem siluetiem, drēbes kļuva ne tik pieguļošas, taču tajā pašā laikā īpaši sievietes labprāt atkailināja plecus vai vidukli. Modē nāca arī apģērbu detaļas, kuras padarīja apģērba daļas formīgākas un izteiktākas, piemēram, žaketēs iešuva plecu polsteru. Pretstatā šim atbrīvotajam stilam modē nāca arī disko stils, kuru lielā mērā definēja dažādi klubam piemēroti apģērbi – krekli ar spīguļiem, īsi topi, pieguļoši šorti un bikses no spandeksa materiāla, garas kleitas ar gariem šķēlumiem un kurpes vai zābaki ar platformu. Arī vīriešu modē varēja redzēt šīs divas tendences, viņi ģērbās vai nu ērtā apģērbā, bieži tādā, kas būtu piemērots sportošanai, vai arī disko stila drēbēs, starp kurām dominēja trīs daļīgi uzvalki daž ne dažādās krāsās, kļošenes un platas kaklasaites ar krāsainiem rakstiem.