Navigation Menu+

Augstpapēžu kurpju modes vēsture

Posted on Jan 8, 2015 by in Par visu |

Augstpapēžu kurpes ir viens no iemīļotākajām sieviešu modes sastāvdaļām, jo tās ne tikai liek tām justies seksīgām un skaistām, bet bieži vien dod arī pašpārliecinātības sajūtu un spēku. Nemaz nerunājot par to, ka augstpapēžu kurpes spēj padarīt svinīgāku un modīgāku jeb kuru tērpu. Bet tici vai nē, augstpapēžu kurpes neaizsākās kā sieviešu modes aksesuārs, tādēļ ir vērts apskatīt šo sieviešu iemīļotāko kurpju tipa vēsturi un attīstību.

Vēstures pētnieki tic, ka augstpapēžu kurpju tendence aizsākās Viduslaiku Eiropā, jo šajos gadsimtos eiropieši labprāt valkāja kurpes, kurām bija paaugstināta koka zole. Varētu teikt, ka no šādu zoļu silueta vēlāk attīstījās modernā augstpapēžu kurpju zole. Taču dažāda veida augstpapēžu kurpju variācijas var meklēt tik senā pagātnē kā Persiešu laikos ap 9. gadsimtu, kad jātnieki Tuvajos Austrumos valkāja apavus ar augstiem papēžiem, jo tie bija funkcionāli – tie palīdzēja jātniekam noturēt kāpšļos kājas. Vēlāk šie funkcionālie augstpapēžu apavi jātniekiem parādījās arī ap 17. gadsimtu Eiropā, bet mūsdienās arī kovboju zābaki tiek ražoti ar nelielu papēdi, kas vēl aizvien turpina pildīt savu funkciju, palīdzot jātniekiem noturēties zirga sedlos.

Lai gan Viduslaikos augstpapēžu apavi bija ļoti populāri, tiem ir bijuši vairāki slavas mirkļi kā arī vairāki norieti. Piemēram, pēc 2. Pasaules kara dāmas labprātāk valkāja zemas kurpes bez papēžiem, bet pagājušā gadsimta 80. gados augstpapēžu kurpju popularitāte atkal auga, jo modē nāca zābaki ar īpaši augstiem papēžiem.

Mūsdienās var teikt, ka nav viena konkrēta augstpapēžu kurpju modes tendence, jo veikalos ir nopērkamas kurpes gan ar ļoti zemiem papēžiem, gan tādas, kurās ir knapi iespējams pastaigāt. Papildus ir izveidojies arī jauns augstu papēžu trends – tā sauktie wedge – heels jeb pildītie papēži, kuri padara staigāšanu šādos apavos īpaši ērtu un patīkamu.

Vīriešu modē apavi ar papēdi bija populāri kā viduslaikos, tā arī ap 17. un 18. gadsimtu, taču kopš šī laika, to popularitāte vīriešu modē ir ievērojami kritusies. Mūsdienās vīriešu apavu nodaļās vienīgās sastopamās kurpes ar jebkāda veida nedaudz augstāku papēdi, būs kovboju zābaki un kubiešu zābaki, un arī tas ir tikai tādēļ, ka šāda tipa zābaki ar papēdi ir funkcionāli – kovbojiem jāšanas laikā, bet kubiešiem Latino deju laikā. Protams, kā jau modē, arī vīriešu modē ir izņēmumi, piemēram, Eltons Džons un Princs abi savu mūzikas karjeru laikā ir valkājuši zābakus ar nedaudz augstākiem papēžiem, kas pat uz īsu brīdi radīja tādu kā modes tendenci šo mūziķu piekritēju vidū.

Lai gan augstpapēžu kurpes šķietami ir galvenokārt tikai sieviešu modes sastāvdaļa, arī vīriešu modē kā pagātnē tā mūsdienās var atrast augstus vai mazāk augstus papēžus, kas tikai parāda, ka augstpapēžu kurpes viss nav tikai sieviešu skaistuma aksesuārs, bet tām ir arī funkcionāla un stilīga nozīme.