Navigation Menu+

Frizūru modes vēsture

Posted on Jan 8, 2015 by in Par visu |

Frizūra ir viena no pamanāmākajām ikviena cilvēka izskata sastāvdaļām, tādēļ ir svarīgi uzturēt savu frizūru un matu sakārtojumu kārtībā, lai tu par sevi atstātu labu iespaidu. Interesanti, ka tieši frizūra ir arī viena no vissenākajiem veidiem, kā cilvēki pauda savu stilu, pārliecības vai pat reliģiju, tādēļ ir interesanti ieskatīties frizūru modes vēsturē, lai varētu redzēt, kā cilvēka matu sakārtojums ir attīstījies cauri gadsimtiem un laikmetiem.

Jau kopš cilvēces sākuma matu sakārtojums un frizūra ir bijusi kā kultūras piederības, sociālās klases piederības, vecuma, rases un ticības identifikators. Daudzām reliģijām un dažādu statusu cilvēkiem ir savi likumi saistībā tieši ar matu sakārtojumu.

Senākās liecības par īpašiem matu sakārtojumiem nāk no paleolīta ēras aptuveni 30 tūkstošu gadus atpakaļ, kurā sievietes sāka pret saviem matiem attiekties, kā pret iespēju izpaust sevi. Pēc tam antīkajos laikos sievietes pret matiem izturējās īpaši, jo tās nereti veidoja dažādas smalkas frizūras un matu sakārtojumus, pat krāsojos, griežot un dažādi nostiprinot matus ar pašu veidotiem serumiem, lai tie saglabātu ieveidoto formu. Romas Impērijas laikā un viduslaikos populāras bija lokainas frizūras, tāpēc sievietes nereti lokoja savus matus, lai piedotu tiem šo īpašo izskatu. Modē arī bija gaišas matu krāsas, tādēļ tumšmates nereti balināja matus ar koku pelniem, laimu un citām dažādam vielām. Bet daļa sieviešu labprāt valkāja parūkas un dažādus matu aksesuārus. Runājot par matu garumu, sievietes audzēja savus matus dabiski garus, lai no tiem varētu izveidot dažādas interesantas frizūras.

Ap 15. un 16. gadsimtu frizūru modē ienāca jaunas tendences. Vīrieši labprāt grieza visai īsus matus un neaudzēja tos garākus kā līdz pleciem, bet jau 17. gadsimtā vīriešu modē atkal nāca garāki matu griezumi, kā arī pat parūkas. Bet sieviešu frizūru modē šis laiks ir iezīmējies ar to, ka sieviešu matu sakārtojumi kļuva arvien redzamāki un ar vien sarežģītāki un skaistāki. Sievietes matos sprauda dažādas puķes, pērles un aksesuārus, lai radītu iespaidu, ka to matu sakārtojumi ir kā vēl viens to aksesuārs. Bet 18. gadsimtam raksturīgi bija augsti matu sakārtojumi, kurus veidojot, parasti izmantoja īpašus matu polsterus.

Pirmā pasaules kara laiks atnāca ar jaunām vēsmām matu sakārtojumos. Kā sievietes tā vīrieši labprātāk izvēlējās īsus matu sakārtojumus, jo tiem bija daudz praktiskāki kara gados. 20. gadsimta 20. gados modē nāca arī īsāki bet modīgi matu sakārtojumi, piemēram, tā sauktais bobs un citas īsas frizūras. Starpkaru gados atkal modē nāca sievišķīgākas frizūras, piemēram, gari lokaini mati. Kara gadi atkal frizūras un modi nolika 2. vietā taču pēc Otrā pasaules kara modē nāca pavisam īsi matu sakārtojumi kā sievietēm tā vīriešiem, sekojot dzimuma vienlīdzības kustībām.

Mūsdienās mēs varam sastapt daudz un dažādus matu sakārtojumus, kas parasti ir atkarīgs no tā, kāds ir cilvēka ģērbšanās stils vai vienkārši, kas cilvēkam patīk. Starp neitrālām krāsām mēs varam redzēt kā spilgti zilus un sarkanus matus, tā matus krāsotus pasteļtoņos. Mūsdienās tieši frizūra ir kļuvusi par vienu no populārākajiem sava stila izpausmes veidiem.