Navigation Menu+

Koko Šanele

Posted on Sep 23, 2015 by in Par visu |

Koko Šanele jeb īstajā vārdā Gabriela Bonī Čansela dzimusi 1883. gada 19. augustā, Francijas pilsētā Somīrā, bet mirusi 1971. gada 10. janvārī, Francijas galvaspilsētā Parīzē. Koko Šanele bija pasaulslavena franču augstās modes dizainere, kā arī zīmola “Chanel” modes impērijas dibinātāja. Koko Šanele bija viena no ietekmīgākajām modes pasaules personām 20. gadsimtā. Koko Šanele tika iekļauta “Time Magazine – XX gadsimta 100 ietekmīgākās personas” sarakstā, pateicoties savai ārkārtīgajai ietekmei uz pasaules modi. Koko Šanele savulaik bija labos draugos ar tādām 20. gadsimta ikonām kā, piemēram, Žans Kokto, Sergejs Djagiļevs, Igors Stravinskis, Pablo Pikaso, Salvadors Dalī, Romija Šneidere, kā arī Vinstons Čerčils.

Zīmola “Chanel” sākumi sakņojas 1910. gadā, kad Koko Šanele ar draugu palīdzību atvēra epuru salonu. Jau nākamajā gadā, pielietojot kredītu un draugu galvojumus, Parīzē tika vērtas durvis pirmajām Coco Chanel modes salonam. Arī turpmākos gadus katru gadu tika atvērts jauns salons. Jau 1916. gadā bija nepieciešams 300 šuvēju darbs, lai nodrošināto pieprasīto ražošanas apjomu. Koko Šanele savu biznesu attīstīja mērķtiecīgi un strauji. 1936. gadā, kad streiki skāra arī Koko Šaneles uzņēmumi, tajā piedalījās jau apmēram 4000 “Chanel” darbinieku.

Meitene, kas nākusi no provinces, vairākus gadu desmitus diktēja modes noteikumus tām daiļā dzimuma pārstāvēm, kas sevi uzskatīja par modernām sievietēm. Viss aizsākās ar neierasti lielo cepuru nēsāšanu, bet turpinājās ar atteikšanos no korsešu nēsāšanas un pievēršanos garo svārku valkāšanai. Parīzes modes nama saimnieces, Koko Šaneles, “roku darbs” bija arī peldkostīmu un modes aksesuāru revolūcija. Tāpat nevar nepieminēt arī nemirstīgo klasiku – smaržas “Chanel No. 5”. Tāpat, pateicoties Koko Šanelei, par modes klasiku un katras īstenas sievietes obligātu garderobes sastāvdaļu ir kļuvusi “mazā melnā kleitiņa”. Pie Koko Šaneles nopelniem ir pieskaitāma arī baltās un melnās krāsas salikuma nokļūšana modes klasikas komponenšu sarakstā.

Chanel” zīmols, kurā ir savienojušies divi C burti, ir kļuvis par stila reliģiju, kurai pievērsušies miljoniem cilvēku visā plašajā pasaulē. Kā vērtē zinātāji, Koko Šaneles panākumu atslēga ir neatlaidīgs, mērķtiecīgs un pat fanātisks darbs visa mūža garumā. Koko Šanelei tā arī nebija ne savas ģimenes, ne bērnu. Līdz pat sava mūža pēdējai dienai Koko Šanele nenogurdama strādāja pie jaunām modes kolekcijām. Tomēr 87 gadu vecumā modes karalienes gaitas šai pus saules apturēja asinsizplūdums galvā, atrodoties Hotel Ritz apartamentos, Parīzē. Koko Šaneles pēdējie vārdi esot bijuši: “Tad šādi pienāk nāve”.